Tudtad? Ezt a művelték a nők a szempillájukkal a középkorban!
Köztudott, hogy már az ókori egyiptomi és római asszonyok is szívesen alkalmaztak különböző házilag készített szépségápoló szereket, hogy arcvonásaikat hangsúlyosabbá tegyék. A szemöldök kiemeléséhez és a szemfesték készítéséhez például szenet, az arc fehérítéshez ecet és krétapor keverékét, az ajakbalzsamhoz pedig méhviaszt használtak.
Míg azonban az ókorban teljes mértékben elfogadott volt a smink használata, addig a középkorban, a katolikus egyház Európa szerte növekvő befolyása miatt ez a trend megfordult. Az konzervatív egyházi felfogás a sminket a hivalkodás eszközének tekintette, így aki arcfestéket használt, az feslett nőszemélynek számított, de mélyen elítélték azt az asszonyt is, aki bármilyen testszőrzetét nyilvánosan mutogatta.
Innen ered az a ma már bizarrnak tűnő szokás, hogy a középkori nők a szemöldöküket és szempillájukat teljesen eltávolították. Ezzel a fájdalmas művelettel nemcsak az egyház elvárásainak feleltek meg, hanem a kor divatjának is, a szemöldök eltávolításával ugyanis a homlokukat kívánták hangsúlyozni. Ezért aztán, ha középkori festményeket nézegetünk, gyakran találkozhatunk sápadt, sminktelen, szemöldök és szempilla nélküli nőábrázolásokkal.
Szerencsére a 20. századi nő felismerte, hogy a szemöldök nem pusztán néhány kósza szőrszál az arcon, hanem az arcunk karakterét meghatározó fontos vonás, a szempilláknak pedig amellett, hogy pillantásunkat és tekintetünket befolyásolják, fontos egészségügyi szerepük is van. A szempillák védik meg szemünket a portól és más szennyeződésektől, és a kihullott szálak sajnos csak hónapok alatt nőnek vissza. Úgyhogy ahelyett, hogy kitépkednéd őket, inkább vigyázz rájuk. (forrás: http://katedolan.com/tag/eyelash-plucking)
Cimkék: szempilla, szemöldök, szempillakiszedés